Bílkoviny jsou pro váš organismus nepostradatelné, neboť je vaše tělo využívá pro stavbu a obnovu tělesných tkání. Bílkoviny jsou úžasným zdrojem energie, a pokud máte nedostatek ostatních živin, tělo si dovede právě z bílkovin vyrobit energii. Navíc bílkoviny vytvářejí enzymy, hormony a celkovou imunitu pro vaše tělo. Bez bílkovin by zkrátka nebyl život.
Bílkoviny jsou složeny z 22 molekulárních jednotek, které obsahují 8 esenciálních aminokyselin. A protože si je vaše tělo neumí samo vytvořit, musíte je přijímat v potravě.
Zdroje bílkovin:
· maso (kuřecí, krůtí, hovězí, vepřové, králičí i zvěřina)
· ryby
· vejce
· mléko, tvaroh a mléčné výrobky
· sýry
· celozrnné obiloviny (ovesné vločky, pohanka, atd.)
· luštěniny
· sója
Moderní výživové studie dokazují, že lidé, kteří do svého jídelníčku zařazují nejen živočišné bílkoviny, ale především ty rostlinné, jsou mnohem zdravější a dožívají se vyššího věku. Proto nejen vegani a vegetariáni, ale i my ostatní bychom měli do jídelníčku zařazovat luštěniny častěji místo masa.
Luštěniny jsou zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin, které prospívají zdraví srdíčka a cév, a také snižují hladinu cukru v krvi, proto jsou vhodné jako prevence proti cukrovce.
Že vás luštěniny nadýmají? Zkuste nejprve začít jíst ty, které jsou dobře stravitelné a nenáročné na přípravu. Vhodné jsou třeba různé druhy čočky (červená, zelená), mungo fazole, červené fazolky azur nebo loupaný hrách. Uvidíte, že s těmito druhy problémy s nadýmáním mít nebudete. Postupně můžete zařadit i ostatní druhy luštěnin, jedině tak zjistíte, které druhy vám sedí a které propříště raději vynecháte.
Rady, jak zpracovat luštěniny, aby nenadýmaly:
1. Většina luštěnin by se měla namáčet alespoň na šest až dvanáct hodin. Tím se totiž zbaví purinů, což jsou nestravitelné látky ve slupce luštěnin, které způsobují právě nadýmání. Vodu, ve které luštěniny namáčíte, vždy vylijte a luštěniny vařte ve vodě čisté.
2. Když luštěniny vaříte, přidejte k nim kousek nějakého koření neb bylinek. Vhodné jsou například saturejka, majoránka, bazalka, kmín, fenykl nebo zázvor. Tito pomocníci vylepší stravitelnost luštěnin.
3. Luštěniny také lépe strávíte, když je necháte před uvařením nejprve naklíčit.