Voňavý bylinkový byznys je založen na zisku a prodeji bylinek v různých formách. Základní formou, pro bylinkový obchod je pěstování a sběr jednotlivých bylinek, jejich sušení a další úprava. Například farmář má pole s levandulí, nebo třeba heřmánkem, či jiným kořením a bylinkou. Po sklizení pole farmář prodá sklizeň k dalšímu zpracování, kde probíhá sušení bylin a koření, nebo kde je například ihned nakládáno a louhováno pro další účely, jako bylinné kapky a podobně.
Pro tento voňavý byznys je součástí výkup bylin sušených i čerstvých, které se následně třídí a dále zpracovávají.
Například levandule se balí a dále prodává firmám, které ji používají do vonných polštářků, svíček, mýdel a podobně. Nebo například jiné byliny, používané jako koření, například kmín, jsou baleny, potištěny a dále prodávány na trhu s kořením. Koření se poté dělá jednopruhové, nebo směsné, kde je obvykle přidána i sůl a další přísady, jako sušený vývar z masa a podobně.
Z voňavého bylinkového byznysu Vám v době sezony může přecházet čich, jak se jednotlivé druhy bylin a jejich vůně jedna přes druhou mísí. Bylinky se často používají také pro výrobu čajů, ať už sypaných, nebo balených do jednotlivých sáčků. Nákup a prodej bylinek se dříve uskutečňoval prostřednictvím bab bylinkářek, které věděli, jakou bylinu na jaký neduh a jak použít. Doby bab bylinkářek již minuly a jejich funkci převzali specializované firmy, které se bylinkami a jejich zpracováním zabývají.
Tento byznys probíhá nejen na našem území, ale také v zahraničních oblastech, kde se přirozeně daří některý druhům bylin, které jsou k nám dováženy a dále zpracovávány v jednodruhově i směsně. Bylinky jsou také prodávány do farmaceutických firem, kde se z nich v laboratořích vyrábějí různá léčiva. Líbilo b se Vám pracovat v tomto oboru plném vůní a chutí?