Procvičujte koordinaci pohybů – točité schody jsou perfektní volbou pro procvičování koordinace pohybů a prostorovou orientaci. Je to náročnější, než chůze po schodech přímých, protože tu vykonáváte zároveň pohyb po spirále, a zároveň se schodnice zužují. Musíte vědět, jak správně došlápnout, a jak držet balanc, resp. jak přenášet váhu z jedné nohy na druhou. Výhodnější je našlapovat po vřetenovém schodišti naboso, bez bot, protože bosá noha se lépe přizpůsobí tvaru a rozměrům schodnic.
Nenechte vaše nohy zahálet – o chůzi po schodech se všeobecně ví, že je velice zdravá, co se týče posilování svalů dolních končetin. Procvičíte tím lýtka, stehna i zadek a dokonce i chodidla, která dnes u mnoha lidí trpí v nevhodných botách, a může tak vznikat plochá noha. Svaly na nohách patří k největším v těle, a pokud je zaměstnáte, posílíte i srdce a krevní oběh. A máte-li možnost chodit po schodech i jinde, např. na pracovišti, a dát jim přednost před výtahem, vyběhněte si raději tři patra pěšky, uvidíte, jak vám to zlepší náladu i fyzickou kondici. A máte-li pocit, že by vám schody mohly ještě více přispět k posílení svalstva a k lepší fyzičce, choďte po nich se zátěží, např. s batohem se závažím.
Posilujte imunitní a lymfatický systém – svalovou námahou zároveň podporujete práci vašeho imunitního systému, který je úzce svázán s lymfatickým systémem. Přirozená imunita je jeden z nejcennějších darů, který máte, tak jej využívejte ke svému vlastnímu prospěchu.
Učte chůzi po schodech vaše děti – malé děti potřebují zpočátku vaši oporu při výuce chození po schodech, a ty vřetenové se jim určitě budou zamlouvat. Možná jim budou připadat dobrodružnější, zajímavější, atraktivnější a zábavnější. Děti se také občas rády vozí po schodech po zadku, tak jim to dopřejte, na vřetenovém schodišti s kompaktní konstrukcí se jim stěží přihodí vážný úraz.