U nás doma došlo do období, že dcera chtěla domácí zvířátko, jenomže když jsem si vzpomněla naposledy na kočku, kterou jsme měli a veškerá starostlivost zůstala na mě, tak jsme se rozhodli tentokrát pro zcela jiné řešení. Dcera má teprve 10 let, a proto jsme volili dárek ve formě křečka Ďžungárskeho. To jsou ti milí zvířátka s páskem na zádech.
Tu bych vám v pár řádcích rada poradila, jakou klec koupit, co do ní, na co se připravit a jak se postarat o to, aby se o zvířátko starala vaše ratolest a ne vy.
V prvním radě se dohodněte doma všichni dospěli a pak jen zajit do nejbližší prodejně těchto zvířátek. Prodavačky jsou mile a ochotní, ale nezapomínejte jsou to prodavačky a chtějí prodat, zejména křečky, kterých je vždy plno. My jsme se informovali na to, co je lepší, či kluk nebo holka a nám byla doporučena holka. Jenomže prodavačka nám doporučila i pro ni kamarádku ve formě dalšího křečka a také holky, že prý jim tak nebude smutno. My jsme vsadili na její odbornost, ale teď bych se nejprve něco nečetla a pak bych tohle udělala.
Stalo se nám totiž, že jedna druhu napadali, nikdy ne tak že jsme to viděli, jenom jsme slyšeli kvikot. Až raz, když se mi zdála jedna z nich velice zpomalená, jsem ji vybrala a zjistila že je v lůně kompletně dohryzená od té druhé a nemělo se ji to jako zahojit. Nerobili jsme žádný opatřeni ani veterináře jsme neřešili, jenom jsme jich rozdělili a počkali kým se to nezahojí. Po zahojeni jsme ji, ale vrátily zpátky do obchodu právě s těchto důvodu a nechali jsme si jen jednoho.
Křečkův domeček
Co se týče křečkova pokojíčku, volili jsme středně velkou klec, kde má dostatek prostotu pro zahrabaní se, domeček, vodu, jídlo a také kolo na běhaní. Na podstýlku jsme dali piliny a koupili jsme také speciální jídlo pro křečky. Samozřejmě když máme čerstvé kousky zeleniny nebo ovoce tak jich dostane také. (mrkev, kukuřice, jablíčko, salát, kedlubna…)
Do domečku jsme mu koupili také duté dřevo kudy může prolézat. Kolo samozřejmě musí byt. Kdesi jsem četla, že křeček potřebuje běhat a má to tak prostě dané, tak kolo patří k jeho neodmyslitelné součásti.
Tím že je to tvor noční, ces den převážně spi a v noci řádí. Někdy i celou noc dokáže utíkat na kole a pokud to kolo je moc hlučné, chvíli vám potrvá, když si na to zvyknete. My to máme tak, že křeček se naučil, že vždy když zhasneme světlo v obývací pokoji, on vyleze a jede o protrhnuti na kole.
Koupili jme mu také vychytávku v podobě plastoví koule, která je uzavíratelní a s otvorem na dýchaní. Tam ces den křečka dáme a on si tak běhá po celém dome. Nebojte není to žádní tyrani, jen se může volněji hýbat. Když se mu nechce sám se dokutálí k místu, na které se naučil. A čeká tam jak pejsek.
Malá rada na závěr
Ještě jedna mala rada. Když by se vám stalo, že vám křeček ujede, co nám už se stalo, tak doporučuji si křečka naučit na jeden zvuk, kterým ho vždy vylákáte ven. Dcera si ho naučila na zvuk podobny tomu, který dělají ženy, když se snaží svému muži naznačit, aby nechrápal. Nevěřila bych tomu, kdybych jsem to neviděla. A tak když nám utekl a já jsem už zvažovala co dal, dcera vydávala tenhle zvuk a křeček se srazu objevil zpoza postele. Samozřejmě tedy hra roli, kdo z koho a musíte být rychlejší, aby vám opět neušel.
No a poslední věc, je, co se týče starostlivosti. Doma jsme si určili den v týdnu, kdy se o křečka musí postarat v podobě výměny pilin, očistění domečku a veškeré hygieny. U nás je to vždy úterý a zatím to funguje.
Tímto stylem dceru učíme o zodpovědnost za dalšího živého tvora, co ji ukáže že kdyby tam byl pejsek bylo by to mnohem náročnější. A zároveň není smutna, ze mazlíčka nemá, protože ten proste patří k dětem.