Tyto dvě základní věci slouží k přímé obsluze, a proto je většina firem a prodejců k počítači také přidává. Někde si je ovšem musíte koupit sami. Není to příliš složité. Na rozdíl od počítače stolního nebo notebooku nemusíte znát žádné složitosti a půjde jen o ergonomiku. To je hlavně o tom, aby se vám myš dobře držela a pohodlně psalo na klávesnici. Ty sice vypadají všechny stejně, ale nejsou. Například každá klade jiný odpor při psaní. Ne celá klávesnice, pochopitelně, ale jednotlivé klávesy. To je již pak jen volba na vás na co jste zvyklí, nebo co preferujete. Také se podívejte na velikost tlačítek, a hlavně mezer mezi nimi.
Když jsou těsně u sebe stává se, že napíšete dvě litery, aniž o to stojíte. Nebo uděláte chybu. Pohlídejte si nožičky, zda se jimi dá upravit poloha. To vše samozřejmě, jen když víte, že u toho prosedíte celý den a je jedno co píšete. Také je dobré zvážit, zda mít klavír podsvícený či nikoli. Pokud ji kupujete v bazaru, pozor na koncovku, měla by mít takovou, co do vašeho stroje pasuje. Tedy v dnešní době zásadně USB. Jen u těch starších počítačů, takových těch vykopávek ještě najdete takzvaný pětikolík neboli pées dvojku. U myší tolik problémů mít nebudete, pokud ovšem nemíníte hrát hry a nemáte na myš zvláštní požadavky.
Pokud ne tak pozor, aby byla pravá, tedy na pravou ruku. Pak už zda chcete klasiku s kabelem, pohlídejte si délku, nebo bez kabelu. Zde se moc radit nedá. Každý člověk preferuje něco jiného. V každém případě si u nového stroje moc nevyberete, většinou se dodávají s klávesnicí klasickou jednoduchou, která nemá multifunkce, a s obyčejnou myší, která však na běžnou práci naprosto dostačuje. Jako další příslušenství mohu být už jen maličkosti, které zvýší komfort. Například lampička nad klávesnici, nebo podložka pod myš. Nuže, můžete vyrazit kamkoli do obchodu.